دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ ارديبهشت
1391/07/29
برگزاری کارگاه طب سنتی
کارگاه طب سنتی با تلاش کمیته طب اسلامی وبا حضور اساتید مجرب مرکز تحقیقات طب سنتی و بیش از یکصد و پنجاه نفر شرکت کننده در محورهای آشنایی با طب سنتی خواب و بیداری ، خوردنی ها و آشامیدنی ها ، حرکت و سکون ، احتباس و استفراغ و اعراض نفسانیه در تاریخ 26و27/7/91 در سالن اجتماعات ابن سینا برگزار گردید.
دراین کارگاه آموزشی دکتر مهدی برهانی دستیار طب سنتی ایران و دانشگاه شاهد تهران در خصوص طب سنتی و آشنایی با طب سنتی ایرن اظهار داشت: طب سنتی در دنیا طبی مدرن تلقی می‌شود و به عنوان طب مکمل در درمان بیماران موثر و مفید است.
وی با بیان اینکه طب مکمل مجموعه‌ای از روش‌های تشخیص و درمانی است که با تفکر حاکم برسیستم‌های بهداشتی ـ درمانی تفاوت دارد، گفت: این روش‌ها تاریخچه بسیار طولانی و چند هزار ساله دارد که نیاکان ما براساس دریافت‌ها، باور‌ها و تجربیات هر فرهنگی به آن دست یافته و به کاربرده‌اند.
دکتر برهانی تاکید کرد: برای حفظ سلامت بایستی هوای سالم، مصرف غذای سالم، ورزش و استراحت را درنظر بگیریم که موضوع طب سنتی رعایت این موارد به شمار می‌رود.
وی با اشاره به انواع مختلف درمان در طب مکمل اضافه کرد: بیش از ۱۵۰ مکتب و روش درمانی در این زمینه موجود است که مهم‌ترین و معروف‌ترین شاخه‌ها در این زمینه شامل ماساژ درمانی، رایحه درمانی، طب سوزنی، طب معنوی، طب گیاهی، رفلکس درمانی و عنبیه‌شناسی است.
دستیار طب سنتی ایران و دانشگاه شاهد تهران تصریح کرد: «در زمینه طب سنتی و مکمل می‌توان کتب جامع طب سنتی، کتب قرآن و معصومین (ع)، اصول و مبانی طب سنتی، علوم پایه طب سنتی، تاریخ پزشکی، اخلاق و آداب پزشکی، گیاه‌شناسی پزشکی و دایره المعارف پزشکی را نام برد.
دکتربرهانی با اشاره به امور طبیعیه که یکی از موضوعات طب سنتی می‌باشد، اظهار داشت: امور طبیعیه اصول اولیه طب سنتی می‌باشند که در فلسفه به اثبات رسیده و منصوب به طبیعت است.
وی ادامه داد: در امور طبیعیه موضوعی تحت عنوان قوه اولیه و مدبره بدن انسان مطرح است که این نیرو بدن ما را تنظیم می‌کند و در برابر سرما و گرما و تغییرات آب و هوایی واکنش نشان می‌دهد و به صورت غیر ارادی می‌باشد.
وی در پایان کارگاه امروز با اشاره به ماخذ‌شناسی تاریخ پزشکی ایران خاطرنشان کرد: کتاب‌ها و منابع معروفی در این زمینه وجود دارد که نویسندگان آن‌ها پزشکان برجسته ایرانی می‌باشند و از مهم‌ترین این می‌توان از کتاب‌ها، کتاب فارماکوپه گیاهی ایران نام برد.
تعداد بازدید:
98
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
Powered by DorsaPortal