دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۷/۱
1391/07/29
برگزاری کارگاه طب سنتی
کارگاه طب سنتی با تلاش کمیته طب اسلامی وبا حضور اساتید مجرب مرکز تحقیقات طب سنتی و بیش از یکصد و پنجاه نفر شرکت کننده در محورهای آشنایی با طب سنتی خواب و بیداری ، خوردنی ها و آشامیدنی ها ، حرکت و سکون ، احتباس و استفراغ و اعراض نفسانیه در تاریخ 26و27/7/91 در سالن اجتماعات ابن سینا برگزار گردید.
دراین کارگاه آموزشی دکتر مهدی برهانی دستیار طب سنتی ایران و دانشگاه شاهد تهران در خصوص طب سنتی و آشنایی با طب سنتی ایرن اظهار داشت: طب سنتی در دنیا طبی مدرن تلقی می‌شود و به عنوان طب مکمل در درمان بیماران موثر و مفید است.
وی با بیان اینکه طب مکمل مجموعه‌ای از روش‌های تشخیص و درمانی است که با تفکر حاکم برسیستم‌های بهداشتی ـ درمانی تفاوت دارد، گفت: این روش‌ها تاریخچه بسیار طولانی و چند هزار ساله دارد که نیاکان ما براساس دریافت‌ها، باور‌ها و تجربیات هر فرهنگی به آن دست یافته و به کاربرده‌اند.
دکتر برهانی تاکید کرد: برای حفظ سلامت بایستی هوای سالم، مصرف غذای سالم، ورزش و استراحت را درنظر بگیریم که موضوع طب سنتی رعایت این موارد به شمار می‌رود.
وی با اشاره به انواع مختلف درمان در طب مکمل اضافه کرد: بیش از ۱۵۰ مکتب و روش درمانی در این زمینه موجود است که مهم‌ترین و معروف‌ترین شاخه‌ها در این زمینه شامل ماساژ درمانی، رایحه درمانی، طب سوزنی، طب معنوی، طب گیاهی، رفلکس درمانی و عنبیه‌شناسی است.
دستیار طب سنتی ایران و دانشگاه شاهد تهران تصریح کرد: «در زمینه طب سنتی و مکمل می‌توان کتب جامع طب سنتی، کتب قرآن و معصومین (ع)، اصول و مبانی طب سنتی، علوم پایه طب سنتی، تاریخ پزشکی، اخلاق و آداب پزشکی، گیاه‌شناسی پزشکی و دایره المعارف پزشکی را نام برد.
دکتربرهانی با اشاره به امور طبیعیه که یکی از موضوعات طب سنتی می‌باشد، اظهار داشت: امور طبیعیه اصول اولیه طب سنتی می‌باشند که در فلسفه به اثبات رسیده و منصوب به طبیعت است.
وی ادامه داد: در امور طبیعیه موضوعی تحت عنوان قوه اولیه و مدبره بدن انسان مطرح است که این نیرو بدن ما را تنظیم می‌کند و در برابر سرما و گرما و تغییرات آب و هوایی واکنش نشان می‌دهد و به صورت غیر ارادی می‌باشد.
وی در پایان کارگاه امروز با اشاره به ماخذ‌شناسی تاریخ پزشکی ایران خاطرنشان کرد: کتاب‌ها و منابع معروفی در این زمینه وجود دارد که نویسندگان آن‌ها پزشکان برجسته ایرانی می‌باشند و از مهم‌ترین این می‌توان از کتاب‌ها، کتاب فارماکوپه گیاهی ایران نام برد.
تعداد بازدید:
103
نویسنده:
منبع:
آدرس : شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد دانشگاه، ساختمان شماره 2
كدپستي : 8815713471    تلفن : 33342414 -038
vcrt@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/07/01
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-